Milli Savunma Bakanlığı Meslek Lisesi Mezunu 1072 İşçi Alımı Yapacak

5f0fd73355427f10389df669
2020 LGS (Lise Giriş Sınavı) Sonuçları İçin Tıklayınız
16 Temmuz 2020
Show all
5f153bf47152d80978f3d88f

Başvuru Ekranı İçin Tıklayınız

MSB İŞÇİ ALIMI GENEL BAŞVURU ŞARTLARI;

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2. Son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 36 yaşından gün almamış olmak.

3. Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, Devletin sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.

4. Milli güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı bulunmamak.

5. Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütlere desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.

6. Kamusal haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

7. Askerlikle ilişiği olmamak. (yapmış olmak, tecilli veya muaf olmak).

8. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almıyor olmak.

9. Başvurunun son tarihi itibarıyla iş gücü taleplerinde belirtilen bölümlerden mezun olmak veya son başvuru tarihi itibarıyla ilanda belirtilen mesleki yeterlilik belgesi/ustalık belgesine sahip olmak ve belirtilen diğer özel şartları sağlamak. (Mesleki yeterlilik belgesi veya ustalık belgesine hak kazanmasına rağmen, son başvuru tarihi itibarıyla belgesi düzenlenmemiş olanlar da başvuru yapabileceklerdir. Ancak, belge kontrollerinde adayların bu durumu ispatlayıcı belge ibraz etmeleri gerekmektedir).

10. İşe göndermede öncelik hakkına sahip olan adaylardan anılan Yönetmelik’in 5’inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen öncelikli durumlarını gösterir belgeye sahip olmak.

11. Öncelik hakkına sahip olanlardan, başvuruda bulundukları ilana Millî Savunma Bakanlığınca davet edildikleri halde mücbir sebepler dışında icabet etmeyen, sınava katılmayan, işi reddeden veya kamuda sürekli işçi statüsünde işe yerleşenlerin öncelik hakkı ortadan kalkacaktır.

12. Kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili disiplin mevzuatı uyarınca görevinden veya meslekten ihraç edilenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

13. Her aday, İŞKUR’da yayımlanan listede belirtilen bir ilana (bir iş yeri ve bir meslek koluna) başvuru yapabilir. Birden fazla ilana başvuru yapanlar ile Millî Savunma Bakanlığında ücretleri genel bütçeden ödenen bir iş yerinde çalışmakta olan işçilerden müracaat edenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

14. İşe yerleştirme yapılabilmesi için adaylardan, arşiv araştırması ve/veya güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması ve başvuru yaptığı meslek kolunda çalışmasında sağlık yönünden sakınca bulunmadığına dair sağlık raporu aranacaktır.

 

MSB’NİN 1072 DAİMİ İŞÇİ ALIMI İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYELER
(Meslek Lisesi Mezunu, Ustalık/MYK Belgesi Olan Gençlerin Okuması Dileğiyle)
Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı 18 ilimizde bulunan askeri işyerlerine 1072 daimi statüde kamu işçisi alınacak. Başvurular,21 Temmuz 2020 Salı Günü Saat 17.00’a kadar İŞKUR’un internet sitesi üzerinden yapılacak.
Aralarında hava bakım fabrika müdürlükleri (eski hava ikmal bakım merkezleri ), ana bakım fabrika müdürlükleri, tersaneler gibi askeri işyerleri Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır,Elazığ,Erzurum, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya illerimizde bulunuyor. Bu işyerlerine meslek lisesi mezunları, ustalık belgesi ve MYK(Mesleki Yeterlilik Kurumu)belelgesine sahip olanlar başvuru yapabiliyor. 319 pozisyon içinde bilişim, çocuk gelişimi, döküm, elektrik, elektronik,endüstriyel otomasyon, giyim, grafik, inşaat, kimya, makina, makina ressamlığı,matbaa,metal, mobilya, model,motor,tesviye,uçak bakım gibi meslek alanlarının yanısıra saraçlık,kaportacılık, şoförlük, bahçıvanlık gibi mesleklerde yer alıyor.
Açık işlere başvuracak adayların 21 Temmuz 2020 tarihi itibariyle 18 yaşını doldurması ve 36 yaşından gün almamış olması gerekiyor. Daha önceki alımlardan farklı olarak Adaylar, üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarını bitirmiş olsalar bile başvurularını yapabilecekler ve işe alınabilecekler. Alımlar ÜLKE genelinde yapılacağı için adayın işyerinin bulunduğu yerde oturma zorunluluğu bulunmuyor. Erkek adayların askerliği yapma zorunluluğuda yok. Tecilli ya da muaf olması yeterli.
İŞKUR üzerinden sadece bir iş pozisyonu için yapılacak başvurudan sonra 27 Temmuz 2020 Pazartesi Günü noter huzurunda yapılacak kura ile her bir iş pozisyonun 4 katı kadar aday sözlü/uygulamalı sınava alınacak.
ŞİMDİ BURADA ÇOK ÖNEMLİ OLAN KONU ŞU: Hangi alan/dal mezunu, ustalık belgesi ya da MYK belgesi sahibi aday, hangi askeri işyerinin hangi iş pozisyonuna başvuruda bulunmalı? Maalesef görev yaptığım 3 meslek lisesinden mezun olan öğrencilerimden aldığım telefonlardan askeri işyerlerine başvuruda bir REHBERLİĞE ihtiyaç duyduklarını anladım ve böyle bir bilgilendirmenin yararlı olacağını düşündüm. Adayların aşağıda yapacağım açıklamaları dikkatlice okuyarak başvuru yapmalarını tavsiye ediyorum.
1. İŞKUR’un iskur.gov.tr internet sitesine giriş yapınız.
2. Ana sayfadaki ”Mesleğinizi Yazınız” bölümüne herhangi bir meslek alanını giriniz. Örneğin; elektrik teknisyeni. “İl Seçiniz” bölümüne bir il yazmayınız ve sağ alttaki ”Detaylı Ara” butonuna basınız.
3. Açılan yeni ekranda ”Aradığınız pozisyon, meslek, nitelik,beceri,firma adını yazınız…” bölümüne msb yazınız ve sağ alttaki ”Ara” butonuna basınız.
4. Yeni açılan ekranda tam 22 sayfadan oluşan 319 açık işi ve hangi ilde olduğunu görebilirsiniz.Bu işlerden ilki 1 kişilik kontenjanı olan Ankara’daki askeri iş yerindeki Ağır Silah Bakım Onarımcısı’dır. Mavi renkli iş koduna (00005583811) tıkladığınızda karşınıza çıkan yeni ekranın altında İLAN ŞARTLARI yer almaktadır. Burada ilgili iş pozisyonuna alınacak kişilerin hangi meslek lisesinin hangi alan/dalından mezun olması gerektiği ya da hangi ustalık ve MYK belgesine sahip olması gerektiği yazılıdır. İşin adına bakarak o işle ilgili peşin hüküm vermeyiniz. Örneğin; Saraç, giyim üretim teknolojisi;diğer lastik imalat işçileri kimya teknolojisi alanı mezunlarından alınmaktadır.
5. Kendi mesleğinizle ilgili girebileceğiniz işyerlerini,kodlarını şehirlerini ve kontenjanlarını çıkarınız. Bunlar arasından size en uygun birini seçiniz ve başvurunuzu buraya yapınız.

İş başvurusu yapmak için aşağıdaki işlem sırasını uygulayınız.
1.İŞKUR’un iskur.gov.tr internet ana sayfasının sağ üstündeki mavi renkli İnternet Şubesi butonuna tıklayınız. Açılan İŞKUR E-ŞUBE sayfasındaki “İş Arayan” altındaki “Giriş” butonuna tıklayınız (Üyeliğiniz yok ise sağ taraftaki “Üye Ol” butonuna tıklayınız ve ilgili bilgileri yazarak üye olunuz). Yeni açılan ekrandaki “İş Arayan Giriş” butonuna tıklayınız.
2. Yeni açılan ekranda “Bireysel Kullanıcı” altındaki “İş İlanları”na tıklayınız. ”Aradığınız pozisyon, meslek, nitelik,beceri,firma adını yazınız…” bölümüne msb “İl“ bölümünden tercih edeceğiniz işyerinin bulunduğu ili seçiniz. Sağ alttaki “Ara” butonuna basınız. Yeni açılan ekranda tercih ettiğiniz işi bulunuz. Seçtiğiniz işe veya koduna tıklayınız.
3.Yeni açılan sayfanın altındaki “Önyazı Ekleme” başlığının altına eğitim gördüğünüz okulları, çalıştığınız yerleri ve mesleğiniz ile ilgili yaptığınız çalışmaları yazınız. Daha sonra bu sayfanın altında bulunan”Başvur” butonuna tıklayınız. Başvurunuzun kabul edildiğine ilişkin yazıyı gördükten sonra işleminiz tamamlanmıştır.
Çok Değerli Gençler, hepinizin mutlu olacağı bir işte çalışmanız temennisiyle yapacağınız başvurunun hayırlı olmasını, yolunuzun ve bahtınızın açık olmasını dilerim.
SON SÖZ: Askeri işyerlerinde (fabrika) yeni işe giren işçilerin ikramiye ile birlikte 5 bin TL. civarında maaş aldığı düşünülürse çok özel bir durumunuz yoksa her şehirdeki askeri işyerine başvuru yapmanızı öneririm. İlerideki yıllarda Eskişehir’de çalışma imkanınız olabilir.