64323577_2343776802349513_4809060080873897984_n
RSP Kolejinde Mezuniyet Coşkusu
17 Haziran 2019
2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Bina ve Derslik Dağılımı
26 Temmuz 2019
Show all
2019-06-25 sınav sonuçları açıklandı teknik kolej (2)

1 Haziran Cumartesi günü gerçekleşen Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) ilişkin sonuçlar açıklandı.
Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji uzmanları LGS sonuçlarını değerlendirdi. Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Eğitim Koordinatörü Ömer Mürsel Bilik, LGS Sınavına İlimizde Dokuz Bin yüz bir (9101) öğrencinin girdiğini söyledi. Afyon Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolej Kurucusu Önder Artuk da ücretsiz olarak LGS tercihi danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade etti.

İLİMİZDE DOKUZ BİN YÜZ BİR ÖĞRENCİ SINAVA GİRDİ
LGS sonuçlarına göre Eğitim alanında komşu illerin çok gerisinde olduğumuzu ifade eden Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Eğitim Koordinatörü Ömer Mürsel Bilik: “Milyonlarca öğrencinin beklediği LGS sonuçları pazartesi’den itibaren açıklandı. İlimizde Dokuz Bin yüz bir (9101) öğrenci sınava girdi. Her testten yirmi sorunun sorulduğu sınavda Türkçe ortalama 9, matematik 2,64,Fen 6,96, İnkılâp 5,8 Din Kültürü 5,83 İngilizcede 3,41 bu tabloya göre ilimiz ortalamanın altında. Bu sene soruların önceki yıllara göre kolay olmasından dolayı yüzde onluk oranda bir puan artışı olacak. Bu da tercih edilen okulların puanlarında da yüzde onluk bir artış saylayacaktır” dedi.

150 ÖĞRENCİDEN 125’İ ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI
Proje okullarına giremeyen öğrencilerin gelecek adına meslek liselerini tercih etmeleri konusunda da uyarıda bulunan Teknik Kolej Eğitim Koordinatörü Ömer Mürsel Bilik: “Eğitim ilimizde nüfus dengesine bağlı merkez nüfusunun az olması ilçe nüfusunun çok olması maalesef kırsal kesimde eğitime yeteri kadar önem verilmiyor. Kırsal kesim genellikle tarım ve hayvancılık alanı ile uğraştığından dolayı çocukları da bu alanlara yönlendiriyorlar. Çoçuklarımız ilkokuldan itibaren bol bol kitap okumalı. Kitap okumalılar ki sınavlarda okuduklarını anlayarak soru çözsünler. Afyonkarahisar olarak diğer ilere göre kitap okuma seviyesinin altında kaldık. LGS sınavı ile öğrenciler sadece proje okullarına gireceklerdir. İlimizde proje okullarının yanı sıra düz liseler ve Meslek liseleri de mevcuttur. Proje okullarına giremeyen öğrenciler meslek liselerini tercih etmelilerdir. Üniversite sınavında verdiği ek puanlarla istedikleri bölümleri kazanmalarına yardımcı olacaktır. Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolejinden mezun olan bir öğrencimiz iş yeri açma belgesine sahip olmaktadır. Geçen sene üniversiteyi düşünen 150 öğrencimizin 125 tanesini üniversiteye yerleştirdik. Bu gün düz liseler okuduğunda sonu soru işareti olan alanlardır. Meslek liseleri ise sonu açık ve belirgin alanlardır. Öğrencilerimizin doğru tercih yapmaları çok önemlidir. Bizde Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji olarak uzman kadromuzla Yeşilyolda bulunan büromuzda ücretsiz tercih danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Herkesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

LGS SONRASI ÖĞRENCİLERİMİZİN DOĞRU TERCİH YAPMALILAR
Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolej Kurucusu Önder Artuk da Organize Sanayi Bölgesi Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji’nin Türkiye’deki en önemli proje okullarından bir tanesi olduğunu söyleyerek kaliteli Eğitimin adresi olduğunu ifade etti. Artuk: “Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Türkiye’deki proje okullardan bir tanesidir. LGS tercihlerinde bizde öğrencilerimizin yanındayız. Öğrencilerimiz üniversite sınavında başarılı olmak istiyorlarsa, liseden bir meslek sahibi olarak iş yeri açma belgesi kazanarak mezun olmak istiyorlarsa Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolejine bekliyoruz. LGS Sonrası Öğrencilerimizin doğru tercih yapmaları çok önemlidir. Konusunda uzman kişilerden destek almalılardır. Bizde Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji olarak uzman kadromuzla Yeşilyol’da bulunan büromuzda ücretsiz tercih danışmanlık hizmeti vermekteyiz.”dedi.